تبلیغات
راهنمایان تور - کبودراهنگ( قسمت3 )

راهنمایان تور

ایران سرای و جهان وطن من است

پنجشنبه 17 مرداد 1392

کبودراهنگ( قسمت3 )

نویسنده: فرزانه صمدی   

- کوه قلی آباد

کوه قلی آباد با ارتفاع ٢٢٢٢ متر از سطح دریا و در قسمت شمالی کبودراهنگ و از سمت شرق به غرب دارای امتداد می‌باشد که این کشیدگی از روستای قزلجه حاجیلو تا اراضی روستای داقداق آبادادامه دارد.در پوشش گیاهی این منطقه گیاهان و درختچه‌های گوناگونی از جمله بادام وجود دارد . بوته‌هایی چون آویشن،پیچک وحشی،گل شب بو ،رز وحشی،نیلوفر ابی،انجیر وحشی، قارچ کوهی و...می‌باشد که ساکنان مجاور برای مقاصد دارویی وغذایی از آن بهره می‌برند یکی دیگر از از نعمت‌های خدایی وجود زنبور عسل در این کوه می‌باشد که بیشتر از گیاهان این کوه برای ساختن عسل استفاده می‌کنند و این زنبور نسبت به زنبور عسل دارای جثه کوچکتری است و فقط در فصل تابستان در میان صخره های صعب العبور بازدهی دارند.

به علت وجود منابع آبی در این منطقه،در گذشته مکانی امن برای جانوران محسوب میشده‌است ولی طی ۵۰ سال اخیر بعلت استفاده از سلاح‌های گرم برخی از این جانوران منقرض و برخی نیز در حال انقراض میباشد.. جانورانی از قبیل روباه ، گرگ ،مرال، قوچ ، کفتار، آهو ، بز کوهی ،خرگوش ،جوجه تیغی،گراز وحشی، عقاب، کلاغ وحشی ، شاهین ، جغد کوهی ،سوسمار ،مار ،عقرب و...

یکی از مناظر بدیع و زیبای کوهستان قلی آباد پرتگاه سوسماری کوه تخت میباشد که کمتر کسی میتواند در انتهای این برآمدگی این پرتگاه بنشیند

- پل کوریجان

پل کوریجان که بنای آن در عهد صفویه می باشد.این پل با 5 دهنه و 4 دهلیز کوچک و بزرگ در نزدیکی روستای کوریجان از توابع کبودر آهنگ و در فاصله 16 کیلومتری جاده همدان به تهران قرار دارد و قدمت آن به دوران صفویه میرسد . قسمتهایی از این پل که برروی رودخانه قره چای ساخته شده تقریباً تخریب شده بود که چندی پیش به همت میراث فرهنگی استان همدان مرمت شده است.

-تالاب شیرین سو

تالاب شیرین سو در موقعیت جغرافیایی 48 درجه و 32 دقیقه طول شرقی و 35  درجه و33 دقیقه عرض شمالی در کنار شهر شیرین سو ، در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرکبودراهنگ،با ارتفاعی برابر 1806 متر از سطح آزاد دریا واقع گردیده است،که دسترسی به آن از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو - قیدار میسر می باشد. وسعت محدوده تالاب درحدود 300 هکتار و وسعت دریاچه آن 43 هکتار ، می باشد. از منابع آبی تالاب می توان به  چشمه آبی کهر آباد که در نزدیکی تالاب و محور کبودراهنگ قیدار قرار دارد ، و نیز رودخانه حسین آباد واقع در 5 کیلومتری شمال شرقی سد، اشاره نمود. در کل محدوده مورد نظر بخش کوچکی از حوضه آبریز قره چای می باشدکه در تقسیم بندی کلی هیدرولوژی ایران جزء حوضه مرکزی و در تقسیم بندی طرح جامع آب شور زیر حوضه ششم از حوضه شماره 1 منطقه هفتم مطالعاتی با کد 6-1-7 محسوب گردیده است. رودخانه اصلی آن که از کوه آق داغ سرچشمه می گیرد به صورت فصلی است و به دشت کبود راهنگ تخلیه می گردد. بیش از 80 درصد از مساحت حوضه در ارتفاعات 1800 تا 1900 متر واقع گردیده است. رودخانه فصلی شیرین سو از جریانهای فصلی می باشد که در خروجی حوزه به دشت کبودراهنگ تخلیه می گردد و از طرف دیگر رودخانه فصلی حسین آباد پس از عبور از روستاهای حسین آباد و باباخنجر به همان دشت تخلیه می شوند. این تالاب همه ساله در فصل مهاجرت پذیرای  تعداد زیادی پرندگان آبزی وکنار آبزی می باشد که می توان به گونه های : پرستوی دریایی نوک کلفت ، تنجه، لک لک سفید، اردک سرسبز ،آنقوت، فیلوش، کشیم کوچک، باکلان بزرگ، کشیم بزرگ، اگرت بزرگ، باکلان کوچک، بوتیمار کوچک، پرستو دریایی ، خوتکا، آبچلیک پا سرخ، چوب پا ، چنگر نوک سرخ، کاکایی سرسیاه، پرستودریایی نوک‌کاکایی، فلامینگو ، کاکایی نقره ای، دم جنبانک ابلق و.. اشاره کرد. بالحاظ وضعیت  پوشش گیاهی ، گونه های درمنه و گون و خانواده های نعنائیان، چتریان ، شب بو ، گاوزبان ، گندمیان و بقولات پوشش غالب منطقه هستند. تنوع اکولوژیک بالای منطقه ، نیاز اساسی به برنامه های حفاظتی و مدیریتی را می طلبدکه با پیگیریهای بعمل آمده و براساس آگهی رسمی شماره 19339 مورخ 4/5/90 از تاریخ 15/12/89 به مدت پنج سال از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی گردید.(4)

5- حمام سنگی باشقورتاران

حمام سنگی باشقورتاران دارای سه گنبد یک خزینه و از جنس سنگ ساروج بنا گردیدکه در مرکز شهر کبودراهنگ خیابان دستغیب، واقع شده و این اثر در 11 شهریور 1382 با شماره ثبت 9880 به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای مذکور در اواخر دوره قاجاریه به وسیله تعدادی از خیران کبودراهنگ ساخته شد .این بنا حدود 400 مترمربع مساحت دارد و شامل دو قسمت اصلی حمام سرد و حمام گرم می‌باشد. حمام اعظم با استفاده از سنگ و آجر و ملات ساروج ساخته شده و در سالیان گذشته به دلیل اضافه کردن الحاقات فراوان، این بنا دچار تزلزل شده بود .

اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان پس از پیگیری‌های حقوقی و قضایی در سال 1389 موفق شد مرمت بنای یاد شده را پس از سال‌ها انتظار بعد از کسب موافقت هیأت امنای شهر آغاز کند.

این در حالی بود که این حمام تاریخی حدود 75 سال قدمت دارد و در آن زمان بیش از دو سال بود که درهای آن بسته مانده بود. تلاش برای انجام مرمت و حفظ این بنا به این خاطر بود که این حمام جزو آثار ثبت شده ملی شهرستان کبودراهنگ بوده و به عنوان یک اثر فرهنگی تاریخی متعلق به عموم مردم بود.

گویا اقدام‌های مستمر میراث فرهنگی استان برای ساماندهی و رفع بلاتکیفی این حمام تاریخی تا مدت‌ها بی‌نتیجه مانده بود؛ تا اینکه در سال 1385 مرمت این اثر تاریخی با مرمت نمای بیرونی آغاز شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان درباره اقدامات صورت گرفته در این فاز گفته بود: حذف کف‌سازی گذشته، احیای گربه‌روها، مرمت جا کفشی‌های حمام سرد و کف‌سازی کل حمام با سنگ خاقانی در این فاز انجام شده بود.

وی با بیان اینکه گربه‌رو به مکان‌هایی در حمام گفته می‌شود که کوره‌ای در آن واقع است و حمام را گرم می‌کند، گفت: دوده‌های اضافی ناشی از سوخت این کوره‌ها وارد بخش‌های منتهی به کف حمام شده و موجب گرم شدن کف حمام می‌شود.

اسدالله بیات اضافه کرد: فاز نخست مرمت حمام اعظم کبودراهنگ شامل بازسازی حمام، لایه‌برداری و بندکشی بدنه آجری و مرمت موضعی بدنه‌های سنگی و آجری حمام پایان یافته است.

 در راستای اجرای طرح‌های مرمتی حمام اعظم کبودراهنگ، عملیات کف‌سازی این حمام با سنگ خاقانی انجام می‌شود و این در حالی است که ارتفاع بالاترین نقطه حمام تا کف هفت متر است.

وی افزود: در انتهای فاز دوم مرمت، کاربری جدیدی برای حمام تعریف می‌شود، اما این کاربری، هنوز مشخص نیست.

پس از پایان عملیات مرمتی این بنا، قرار است کاربری بنا از سوی میراث فرهنگی با همکاری هیأت امنا و مسئولان شهرستانی تعیین تکلیف شود.

این اثر تاریخی می‌تواند در یکی از این سه مقوله موزه، سفره‌خانه سنتی و یا مرکز فرهنگی پس از تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجا که این حمام یکی از یادگارهای دوره قاجار است که در شهرستان کبودراهنگ از توابع استان همدان قرار گرفته و با توجه به قرار گرفتن این بنا در مسیر رسیدن به غارعلیصدر و اهمیتی که این جاذبه جهانی دارد؛ می‌توان امیدوار بود که این بنای تاریخی به یک موزه مردم‌شناسی برای معرفی آداب و فرهنگ و تاریخ غنی این دیار تبدیل شود.

تعدادی از ساکنان کبودراهنگ می‌گویند که قرار است این فضای غنی تاریخی به سفره‌خانه سنتی تغییر کاربری دهد و این تغییر کاربری که بر اساس گفته‌های مردمی است اگر تحقق یابد نمی‌تواند استفاده و تعریف همگانی برای این بنا باشد. در سال‌های قبل دستورالعملی در کارهای میراث فرهنگی قرار گرفته بود مبنی بر اینکه هر شهرستان در استان باید دارای یک موزه مردم‌شناسی به منظور معرفی فرهنگ و تاریخ آن منطقه باشد.

سرزمین پهناور ایران به اعتقاد برخی صاحب‌نظران، خود سراسر موزه‌ای بزرگ است که از هزاره قبل از میلاد تا عصر حاضر، آثار و علائم و نشانه‌های فراوان از تاریخ و تمدن بشری را در خود نهفته است، چنانچه مرور و مطالعه آنها بخش قابل ملاحظه‌ای از تاریخ جهان را به خود اختصاص خواهد داد. با این حال رایج‌ترین و آسان‌ترین راه عملی مطالعه تاریخ و ملاحظه آن، ایجاد موزه‌ها و معرفی یافته‌ها و یادگارهای زندگی گذشتگان است؛ چراکه جستجو در پهنه‌ای بی‌کران و در حدود مرزهای یک کشور جز برای خواص و آن هم با صرف زمانی به بلندای یک عمر میسر نخوا هد شد.

از این رو است که اهمیت ایجاد موزه‌ها در همه کانون‌های جمعیتی و در شهرها جزو نیازها و ضرورت‌های حتمی زندگی اجتماعی شده است. با مراجعه به چنین موزه‌ای، هر فرد علاقه‌مند تنها با صرف زمانی اندک، سفری طولانی به اعماق تاریخ می‌کند و در یک چشم بر هم زدن تاریخچه‌ای مختصر از زندگی نیاکان خود و سایر ملل را به چشم می‌بیند.

گردش در موزه‌ها و تماشای گوشه‌هایی از زندگی گذشتگان صرفاً گذراندن اوقات‌فراغت نیست؛ بلکه در گردش هر چند کوتاه پیام‌هایی می‌توان دریافت و بالاتر از همه، هر فرد ریشه‌ها و هویت واقعی خود را بهتر و بیشتر خواهد شناخت و نسبت خود را با تاریخ و جامعه درک خواهد کرد. نمونه آن موزه‌های مردم‌شناسی می‌باشد.

این موزه‌ها دربر گیرنده آداب و رسوم کهن منطقه و بیانگر چگونگی زندگی گذشتکان است. از آنجا که صیانت از ارزش‌های فرهنگی و تاریخی جزو وظایف مردم و مسئولان کشوری است و به جهت جلوگیری از منسوخ شدن آداب و رسوم کهن و مشاغل سنتی؛ ایجاد موزه‌های مردم‌شناسی همواره در سرلوحه کارهای اجرایی میراث فرهنگی قرار داشته است.

در چند سال اخیر مرکز هنرهای زیبای کشور و سازمان میراث ‌فرهنگی برای رفع نقایص موزه مردم‌شناسی اقدامات مؤثری به عمل آورده و با تربیت و اعزام دانش‌پژوهان جوان به نواحی مختلف کشور در امر گردآوری فولکلور و وسایل زندگی مردم ایران و به ‌نمایش گذاشتن آنها، تحول عظیمی به وجود آورده است؛ به گونه‌ای که تأثیر این مطالعات در به اجرا در آمدن آنها محسوس و با اهمیت است و در نتیجه از سال‌ها پیش در دستور کار سازمان میراث فرهنگی به چشم می‌خورد که ایجاد موزه مردم‌شناسی در اولویت است.

در حال حاضر نیز موزه مردم‌شناسی قلعه در همدان، موزه مردم‌شناسی نهاوند، ‌اسدآباد، ملایر و تویسرکان با عناوین خانه‌های تاریخ و فرهنگ برپا شده است و کبودراهنگ تنها شهرستانی است که از نعمت داشتن موزه یا حتی یک اثر تاریخی بی‌بهره است، پس چه خوب است کاربری حمام اعظم کبودراهنگ در این راستا مورد توجه برنامه‌ریزان و مسئولان استانی قرار گیرد تا بتواند به عنوان مجموعه‌ای متمایز، فرهنگ و تاریخ این منطقه را برای همگان به گونه‌ای ملموس به نمایش بگذارد.

- بازار قدیمی

بازار قدیمی اولین مرکز خرید و فروش مشاغل کبودراهنگ است . ساخت این بازار حدود یکصد سال پیش به دستور امیر نظام قراگوزلو می باشد . در گذشته این بازار دارای رونق فراوانی بود و کسبه قریه در آن روزی خانواده را تامین میکردند . این بازار از میدان امام حسین کنونی آغاز و در کوچه مرحوم آیت الله شیخ محسن ضیائی ختم میشد و در داخل بازار دارای پنج خروجی بود و یکی از دلایل وجه تسمیه آن به (بازار خمسه) این پنج راه میباشد. طراحی این بازار بدلیل امنیت آن در برابر سارقین به نحوی است که از هر طرف وارد بازار شوی آن را بن بست میبینی و دلیل آن بخاطر این است که سارقان نتوانند به جهت پیچ و خم های بازار به راحتی مغازه ها را باز کنند. سقف این بازار در سال ١٣۴٢ به دستور شهردار وقت استوار شرفی شیروانی گردید. بعدها بدلیل احداث خیابان شهید دستغیب  تعداد زیادی از مغازه ها تخریب و بازار رونق خود را از دست داد و به تدریج مشاغل قدیمی آن از بین رفت. (4)

- قزلر قلعه سی

 که در روستای باشقورتاران بر روی کوهی کم ارتفاع بنا شده و ضخامت دیوار های اصلی قلعه حدوداً یک متر و از جنس سنگ و ساروج می باشد .

- نیروگاه حرارتی شهید مفتح کبودراهنگ

 به عنوان یکی از طرحهای مهم و زیر بنایی دهه سازندگی جمهوری اسلامی ایران در کبودراهنگ بزرگترین شهرستان استان همدان و در کیلومتر 45 جاده همدان - تهران در زمینی به وسعت 270 هکتار بنا گردیده است. این نیروگاه از نوع بخاری با برج خنک کننده ی تر و سوخت گاز طبیعی و مازوت طراحی شده و دارای چهار واحد 250 مگاواتی می باشد.

انرژی تولیدی نیروگاه از طریق ایستگاه برق 230 و 400  کیلو ولت نیروگاه به شبکه سراسری انتقال داده می شود که از طریق ایستگاه های برق موجود در همدان، اراک، سنندج و زنجان مورد استفاده مردم قرار می گیرد که 210 الی 280 مگاوات از انرژی تولید شده در استان همدان به مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی می رسد.(4)

- بزرگترین فروچاله شناخته شده ایران در کبودراهنگ

ساعت 1و 20 دقیقه بعد از ظهر روز هفتم مهر 1387 شهر کبودراهنگ  به خود لرزید . بعد از ظهر همان روز مردم سخن از اتفاق عجیبی میکردند که در نزدیکی های شهر زمین فرو نشسته  است. کم کم مردم به تماشای این حادثه رفتنند . جالب این بود که که مردم دسته دسته از زن و مرد و بچه برای تماشای این پدیده منحصر به فرد آمده بودند . نزدیک این چاله عظیم که میشدی ترس تمام وجود انسان را فرا میگرفت.  براستی در اعماق این زمین ناشناخته جه فضاهای خالی بزرگی که روزگاری مملو از آبهای زیرزمینی بود ، وجود دارد که این هزاران تن خاک رادر یک چشم بهم زدن در خود جای داده است.

حتما همان گونه که در تصاویر می‌بینید، اینک این فروچاله‌ی عظیم و پرهیبت که بیستمین فروچاله منطقه در طول ۱۰ سال اخیر به شمار می‌رود - به یکی از اصلی‌ترین گردشگاه‌های منطقه بدل شده و نه‌تنها اهالی کبودرآهنگ، که بسیاری از مردم ساکن تا محدوده‌ی ۶۰ کیلومتری این فروچاله، با زن و فرزند خود را به این محل رسانده و ساعتی در کنار آن توقف می‌کنند.

گفتنی آن که از جمله مهمترین علت‌های رخداد فروچاله باید به تشدید پدیده‌ی انحلال سنگ‌های آهکی، گچ و نمک و نیز کاهش حجم رسوبات کم چگال اشاره کرد که متهم ردیف نخست در بروز این پدیده در دست‌کم ۹۰ درصد موارد، بهره برداری غیر اصولی و افراطی از آب‌های زیرزمینی است.

     یک نکته‌ی حایز اهمیت دیگر آن که پدیده‌ی نشست زمین در شعاعی به طول ۴۰۰ متر از مرکز فروچاله حتما با چشم غیر مسلح کاملاً آشکار و نمایان است و حتا میزان نشست زمین در امتداد شمالی فروچاله به مراتب بیشتر بوده و بیم آن می‌رود که دامنه و ابعاد این عارضه‌ی خطرناک به سرعت گسترش یابد. در حالی که هیچ تمهید امنیتی برای دورنگه‌داشتن مردم از این منطقه پیش‌بینی نشده است!

  کاش از این حادثه  که می‌توانست ابعادی مرگ‌آفرین هم داشته باشد  عبرت گرفته و از این پس در چیدمان توسعه‌ی خویش، به بنیان‌ها و توانمندی‌های بوم‌شناختی سرزمین بیش از پیش توجه کرده تا ناچار نباشیم برای تأمین آب نیروگاه حرارتی شهید مفتح همدان  در جوار این ناحیه  بیش از یکصد و ۱۰ حلقه چاه عمیق حفر کنیم و افزون بر آن بیش از ۸۰ درصد آب قابل استحصال استان را همچنان با راندمانی در حدود ۳۰ درصد به مصرف کشاورزی برسانیم.

- قباق تپه

قباق تپه بزرگترین روستای شهرستان کبودراهنگ البته از لحاظ وسعت اراضی در 20 کیلومتری شمال غربی شهر کبودراهنگ قرار داره . این روستا از نظر  در صد جمعیت خودش بیشترین  با سواد و تحصیل کرده رو داره که موجب رشد فرهنگ غنی این روستا شده . جمعیت این روستا بیش از چهار هزار نفره که  حدود 89 درصد آن باسوادند. قدمت تاریخی قباق تپه به دوره اشکانیان برمیگرده که بقایای اون به صورت تپه ای در کنار روستا قابل مشاهده است . از نظر کشاورزی هم روستای قباق تپه بیشترین تولید محصول گندم و جو رو در شهرستان به خود اختصاص داده . در زمینه ورزش هم از جمله کاراته ورزشکاران بین المللی با استعدادی داره  که قابل توجه است .

نظرات() 
How do you get taller?
دوشنبه 13 شهریور 1396 00:39
An outstanding share! I have just forwarded this onto a
coworker who was doing a little research on this.

And he actually ordered me dinner because
I found it for him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your blog.
Stormy
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 00:24
Can you tell us more about this? I'd love to find out some
additional information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی

ابزار وبلاگنویسان
تحلیل آمار سایت و وبلاگ

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :