تبلیغات
راهنمایان تور - کبودراهنگ( قسمت2 )

راهنمایان تور

ایران سرای و جهان وطن من است

پنجشنبه 17 مرداد 1392

کبودراهنگ( قسمت2 )

نویسنده: فرزانه صمدی   

بخش گردشگری:

شهرستان کبودراهنگ در بخش گردشگری از پتانسیل ها و ظرفیتهای بسیار بالایی برخوردار است. وجود غارعلیصدر به عنوان یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی در جهان در این شهرستان باعث شده است که شهرستان کبودراهنگ به قطب گردشگری استان همدان تبدیل شود.سالیانه به طور میانگین حدود یک میلون نفر از این غار بازدید می کنند که بیش از 20 هزار نفر آنان از گردشگران خارجی هستند.با توجه به جذابیت های فوق العاده این غار برای بازدیدکنندگان و وجود مناظر طبیعی بسیار زیبای آن در کنار علاقه بازدیدکنندگان به اسکان و اقامت چندروزه در سکونتگاههای روستایی اطراف آن ، ظرفیتهای لازم جهت ایجاد مجتمع های سیاحتی ، تفریحی، ورزشی ، ساخت سوئیت و... در حد بسیار مناسبی وجود دارد که با تصویب تبدیل مجتمع سیاحتی و گردشگری علیصدر بعنوان سایت گردشگری بین المللی در دور اول سفر ریاست محترم جمهور و هیأت دولت به استان همدان امید می رود با ایجاد بسترهای لازم برای سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی، این مجتمع تبدیل به محور توسعه شهرستان کبودراهنگ شود.تفرجگاههای طبیعی کوهستان قلی آباد ، تفرجگاه حاشیه سد خاکی مبارک آباد ، تفرجگاه حاشیه سد خاکی شیرین سو ، حمام و قلعه تاریخی باشقورتران منتسب به دوران ساسانی و پل تاریخی کوریجان متعلق به دوره صفویه از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان کبودراهنگ محسوب می شوند. (2)

بخش فرهنگ و آموزش عالی:

در بخش آموزش عالی ، شهرستان کبودراهنگ با دارا بودن 3 واحد دانشگاهی شامل دانشگاه پیام نور ، دانشکده فنی و مهندسی وابسته به دانشگاه بوعلی سینا و دانشگاه آزاد اسلامی از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار است ، هرچند برای رسیدن به نقطه مطلوب و شایسته مردم فرهنگ دوست این شهرستان راه طولانی در پیش است.دانشگاه پیام نور کبودراهنگ که در سال 1374 تأسیس گردیده است ، دارای 31 رشته تحصیلی است و تعداد 5029 دانشجو شامل 2269 دانشجوی بومی و 2760 دانشجوی غیربومی در رشته های مختلف این واحد دانشگاهی به تحصیل اشتغال دارند.دیگر پایه مهم آموزش عالی دراین شهرستان وجود دانشگاه آزاد اسلامی است که در سال 1386 با پیگیری مسئولان شهرستان تأسیس شد.در این واحد دانشگاهی در حال حاضر 14 رشته تحصیلی دایر می باشد و 555 دانشجو در رشته های مختلف آن مشغول به تحصیل هستند و تاکنون 290 نفر هم  از آن فارغ التحصیل شده اند.همچنین با پیگیری های بعمل آمده ، دانشکده فنی و مهندسی وابسته به دانشگاه بوعلی سینا در سالجاری (1389) در شهرستان تأسیس گردید.این دانشکده فعالیت خودش را با جذب 33 دانشجو در رشته مهندسی عمران آغاز کرده و امید می رود با نظر مساعد مسئولان دانشگاه بوعلی سینا و وجود پتانسیل های لازم در شهرستان کبودراهنگ  به ویژه در حوزه فنی و مهندسی با گسترش رشته های تحصیلی ، این دانشکده در آینده نزدیک به دانشگاه تبدیل شود.

 

تأسیس مرکز رشد وابسته به پارک علم و فناوری استان همدان در مرکز این شهرستان از دیگر محورهای آموزش عالی در شهرستان کبودراهنگ به شمار می رود.تأسیس این مرکز به عنوان حلقه واسط بین دانشگاه و صنعت می تواند نقش موثری در توسعه صنعتی وکشاورزی شهرستان ایفاء نماید.همچنین در راستای پاسخگویی به مطالبات مردمی و با توجه به وجود ظرفیت های بالقوه فراوان مخصوصاً در بخش های کشاورزی و دامداری اقدامات اولیه جهت تأسیس دانشگاه علمی کاربردی در مرکز شهرستان و مراکز بخشهای گل تپه و شیرین سو آغاز شده است. با راه اندازی این مرکز دانشگاهی در مراکز بخشهای سه گانه این شهرستان ، حلقه توسعه آموزش عالی این شهرستان به نقطه کمال خود نزدیک خواهد شد.

 

در حوزه آموزش و پرورش نیز که بعنوان اصلی ترین زیرساخت در زمینه توسعه پایدار در بخشهای مختلف فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، صنعتی و ... مطرح است پیشرفت های چشمگیری در سالهای اخیر به دست آمده است.سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز با 31 درصد افزایش نسبت به سال 1384 از 63/1 مترمربع به 15/2 متر مربع رسیده است.وجود 162 مدرسه ابتدائی با 10491 دانش آموز ، 76 مدرسه راهنمایی با 6452 نفر دانش آموز و 31 دبیرستان با 4222 دانش آموز و 9 مرکز کار و دانش از جمله ظرفیت های آموزش و پرورش شهرستان کبودراهنگ می باشد.وجود 8 واحد کتابخانه عمومی و پیگیری احداث کتابخانه در روستاهای با جمعیت بالای 300 خانوار ، کسب رتبه اول کشوری در ساخت خانه عالم روستایی در سال 87 ، وجود 21 واحد خانه قرآن روستایی  و 18 واحد کانون فرهنگی تبلیغی از جمله شاخصه های فرهنگی این شهرستان است.همچنین در راستای تعمیق فرهنگ دینی و مذهبی ، عملیات اجرایی حوزه علمیه برادران در مرکز این شهرستان آغاز گردیده است که با اختصاص مبلغ 5000 میلیون ریال اعتبار اولیه تاکنون 25درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

مردم ولایتمدار این شهرستان در عرصه های مختلف سیاسی ، فرهنگی و مذهبی در سطح استان پیشرو هستند و این مسئله را در وقایع مختلف به اثبات رسانده اند.بعنوان یک مصداق مهم در تأیید این ادعا می توانیم به انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری که درسال 88 برگزار شد اشاره کنیم.در این انتخابات مردم شهرستان کبودراهنگ با حضور 95درصدی در پای صندوقهای رأی و اعطای 87درصدی آراء به آقای دکتر احمدی نژاد رتبه اول را در هر دو شاخص فوق در سطح استان همدان کسب نمودند.

- غارعلیصدر

غارعلیصدر از محدود غارهای آبی جهان است که در عمق ارتفاعات سارقیه و در روستای علیصدر در ادامه کوه های سوباشی با ارتفاع تقریبی 2100 متر از سطح دریا قراردارد.

غار علیصدر یکی از بی نظیر ترین و خوش منظره ترین غارهای طبیعی قابل قایقرانی جهان است که در روستای علیصدر از توابع بخش گل تپه شهرستان کبودراهنگ و 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان؛ به طول جغرافیایی 48 درجه و 18 دقیقه و عرض 35 درجه و 18 دقیقه و ارتفاع 1900متر از سطح دریا واقع شده است.

این غار در کوه نه چندان مرتفع ساری قیه ( صخره زرد) ایجاد شده که در قسمت جنوب روستای علیصدر و چسبیده به آن قرار گرفته است. در این کوه دو غار دیگر به نام های سراب و سوباشی وجود دارد که به ترتیب 7 و 11 کیلومتر با غارعلیصدر فاصله دارند و چنانکه در منابع جغرافیایی آمده آب غار علیصدر از غار سراب سرچشمه می گیرد.

تاریخچه

گفته می شود که نام اصلی این غار(علی سرد) یا) علی سد) بوده که به تدریج اصطلاحا به علیصدر معروف شده است. در فرهنگ جغرافیایی ایران و فرهنگ دهخدا، به نام ) علی سرد( آمده ولی هر دو این منابع نام اصلی آن را ( علی سد) ذکر کرده اند. آنچه مسلم است تا این تاریخ در هیچ نوع مدرک تاریخی نامی به عنوان علیصدر ذکر نشده با این وجود خود اهالی نیز آن را علیصدر می گویند.

قدمت سنگ های تشکیل دهنده این کوه در حدود دوران دوم زمین شناسی یعنی دوره ژوراسیک ( 190 تا 136 میلیون سال قبل ) تخمین زده می شود .

مردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم این غار را می شناختند و از آب آن نیز بهره می بردند      مجرایی که از محوطه ورودی تا محل آب حفر شده، این مسئله را تایید می کند) ؛ ولی شناسایی مفصل و معرفی آن به حدود 15 سال پیش از انقلاب بر می گردد که بنابر نظری اولین بار توسط افسری به نام « سرهنگ یحیایی » که فرمانده پادگان همدان بود و بنابر نظر دیگر توسط گروه کوهنوردی همدان انجام پذیرفت و توسعه آن با تعریض دهنه ورودی آغاز شد و به تدریج به صورت فعلی در آمد.

مشخصات

در بدو ورود شاهد رسوبات کربنات کلسیم در سقف و دیواره های محدوده وسیعی از غار هستیم، این رسوبات گویای این هستند که در گذشته در این محدوده نیز آب وجود داشته است. ارتفاع فعلی آب درون غار در حدود 50 متر پایین تر از این محدوده است.

ارتفاع آب غار در قسمتهای مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است. تمامی کانال های غار هنوز کشف نشده اما در برخی از کانال های غار 10 الی11 کیلومتر پیشروی شده است؛ به طور رسمی در حال حاضر 2100 متر از طول غار شناسایی شده که ارتفاعی بین 1 تا 35 متر، عرض 2 تا 15 متر و عمق 1 تا 17 متر دارد. برای بازدید از غار پس از طی مسیر قابل قایقرانی، مسیر نسبتا طولانی در خشکی طی می شود و پس از آن دوباره گردش با قایق ادامه می یابد. از 14 کیلومتر مسیر کشف شده، 4 کیلومتر از معابر که با پرژکتور نور پردازی شده اند مورد بازدید قرار می گیرند.

محوطه اصلی غار از تعداد زیادی تالار بزرگ و کوچک و پیچ در پیچ تشکیل شده است که به وسیله دهلیز ها و دالان های مشبک با یکدیگر مرتبط می شوند و برخی از آنها وسعتی بیش از چند صد متر مربع دارند.

سقف غار ( که در برخی قسمت ها تا 10 متر از سطح آب ارتفاع دارد) پوشیده از رسوبات کربنات کلسیم خالص و مخلوط با عناصر شیمیایی دیگر است. این رسوبات به صورت های مختلف استالاگتیت هایی با فرم های جذاب ایجاد کرده اند و در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد نیز استالاگمیت ها منظره زیبایی بوجود آورده اند.

منشا آب غار چشمه های زیر زمینی وعلاوه بر آن، ریزش های جوی است که به صورت قطرات آب از دیواره ها و سقف غار به درون آب می ریزد. در کل این غار عظیم از طریق فرسایش و ایجاد حفره های ریز در توده سنگ های آهکی و به هم پیوستن تدریجی این حفره ها در طی سالیان طولانی ایجاد شده است.

بر اساس رده بندی حرارتی Jadin، Astrue آب غار جزو آب های سرد (حدودا 12 درجه) محسوب می شود. همچنین فاقد بو و مزه خاص است، رنگ آن آبی کم رنگ و بسیار زلال است به طوری که حتی در نقاطی با عمق 5 متر بستر آن در نور معمولی و با چشم غیر مسلح به خوبی قابل رویت است. طبق آزمایشات آب جزو آب های بی کربناته کلسیک سبک دارای pH اسیدیسیته نزدیک به خنثی می باشد همچنین به دلیل وجود املاح آهکی غیر قابل شرب و از لحاظ میکروبی نیز آلوده و در نتیجه فاقد هر نوع حیات جانوری می باشد.

هوای داخل غار سبک، تمیز، عاری از گرد و غبار و کاملا ساکن است به طوری که چنانچه شمعی در آن روشن کنند هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی شود.

با پخش خبر شناسایی این پدیده کم نظیر، علاقمند شدن محققان و طبیعت دوستان و آغاز بازدید عمومی در سال 1354، غار علیصدر تبدیل به یکی از پر جاذبه ترین مکان های سیاحتی استان همدان و ایران شده و نمونه ای مشابه غار مولیس فرانسه و شوالیه و بوکان استرالیا به شمار می آید؛ هم اکنون با توجه به استفاده از روشنایی برق و قایق های پایی چهار نفره و سهولت بازدید از نقاط مختلف غار و همچنین ایجاد تسهیلات رفاهی جانبی؛ سالانه حدود 800 هزار نفر از ایران و اقصی نقاط جهان از این غار بازدید می کنند.

كاشفان فروتن غار علیصدر

 میراث‌خبر پیش از مرگ فریدون اسماعیل‌زاده با او گفتگو کرده و او از چگونگی کشف غار علیصدر گفته بود.

تهران -  میراث‌خبر:

اگر روزگاری گذر شما به غار علیصدر معروف همدان افتاد و در انبوه تالارها ودالان های آن درزیر نور چراغ ها به گشت وگذار مشغول شدید بدانید روزگاری مردانی تنها با اندك وسایل و با اطلاعات كم به دل تاریكی زدند تا این غار راكشف كنند. یكی ازاین مردان فریدون اسماعیلزاده است كه به تنهایی وبه سختی دور از روزگار گم شده در هیاهوی پول و سیاست در یكی از كوچه های تنگ و باریك این كلانشهر بی دروپیكر روز را به شب میرساند و دریغ كه حتی تابلویی در ورودی غار به كشف آنها اشاره كند. همه آنها مرده‌اند و فقط او مانده و تا چند سال دیگر كه او هم برود، انگار كه هیچ گاه حضور نداشته اند.

اما نوشته های فریدون اسماعیلزاده از چگونگی كشف غار علی صدر: ما اولین بار در سال 1339 بود كه كاملا اتفاقی پس از گردش در غار سراب كه در همان نزدیكی بود این غار را كشف كردیم .در این تاریخ مرحومان حسن ابریشمی كاظم سلاحی و سید رحیم حسینی همراه ما بودند. دهكده علی صدر در 15 كیلومتری گل تپه برسر راه همدان بیجار است. غار علی صدر در سمت جنوب این دهكده و در دل تپه ای منفرد از تپه های آن دو غار كه اولی را اهالی منطقه ایشیق غار- غار روشن -ودومی را قرن قولوق غار غارتاریك - می نامند وجود داشت. فاصله دهانه دو غار حدود 400 متر بود. غار سراب در جنوب دهكده سراب و 6 كیلومتری غرب علیصدر قرار داشت. با اینكه كوهنوردان همدان علاقه شدیدی به گذشتن از دریاچه غار علیصدر و رسیدن به انتهای آن را داشتند لیكن به علت تقدمی كه برای غار سراب از جهات فنی، سرسختی و زیبایی قائل بودند، همواره بعد از اجرای یك برنامه طویل المدت در غار سراب و ناامیدی از رسیدن به انتهای شعبات اصلی آن رهسپار علیصدر شده گردش مختصری در قسمت خشكی آن می كردند و برمی‌گشتند. پس ازشنیدن شایعه های متفاوت درباره این غار و صحبتهای مردم كه این غار انتها ندارد در سال 1346 تصمیم گرفته شد برنامه‌ریزی كاملی برای شناسایی غار انجام دهیم. باتعدادی ازدوستان به طرف غار حركت كردیم تاچند برنامه اجرا كنیم. روش كار این بود كه 6 تیوپ سواری با 4 تیوپ كامیون برای هركدام از قایقها آماده كردیم. آنهارا در داخل غار به وسیله تلمبه‌ باد كردیم. بعد 3 یا 4 چوب 5/1 متری را كه از قبل آماده شده بود بوسیله تخته به هم وصل كردیم. این طوری یك قایق درست می‌شد كه با آن به گردش در غار می‌پرداختیم. قایقها به وسیله پاروهای معمولی حركت می كردند. معمولا یك روز صرف ساخت قایقها می‌شد و دو روز صرف گردش. البته ابتدا قایقها پهن بود و از راهروها یا كوچه های تنگ غار رد نمی‌شد. بعدا در روش درست كردن قایقها اصلاحات بیشتری انجام شد به این ترتیب كه دو تیوپ تراكتور را باد میكردیم و به تخته ها می بستیم. ابتكار مهم‌تر را عربعلی شروه كه الآن نقاش معروفی است انجام داد كه 2 بشكه را به تخته ها بست و به این ترتیب یك قایق تندرو درست كرد. روی قایقها معمولا دو نفر می‌نشست یكی جلو یكی عقب. فقط قایق پیشرو 3 سرنشین داشت كه یك یدك هم در عقب داشت. معمولا جلوی قایق چراغ توری نفتی و در وسط یك فانوس میگذاشتیم. هنگام حركت فكر میكردیم هر لحظه ممكن است سقف یا دیوارها فرو بریزد و ما در ظلمت مطلق فرو برویم. وجود پوسیدگی دیوارهای غار كه با ضربت پارو مقداری از آن فرو می ریخت به این تصور ما دامن می‌زد. یك روز قسمتی از غار را دیدیم كه محوطه نسبتا وسیعی بود و چندقسمت از سقف آن فرو ریخته بود و تشكیل مخروطهای عظیمی را میداد كه حدود 20 متر ارتفاع داشت. این مخروطها بر اثر تابش نور چراغ توریها چون غول هایی خاموش به نظر می رسیدند. علاوه بر ترسی مبهم شگفتی از زیباییهای غریب غار ما را مسحور میكرد. سرعت ما در این سفرها بسیار كم بود اما بالاخره موفق شدیم اكثر جاهای غار را ببینیم.اما نتایج تحقیقاتی سفرها ی ما چنین بود.

- تمام شعبات اصلی غار در دو جهت شمالی جنوبی وجنوب شرقی است و سایر شعبات بن بست است و یا بعداز طی مسافتی به شعبات فوق می پیوندد.

- طول غار با احتساب پیچ وخم های شعبه اصلی اندكی كمتر از1000متر است و اگر طول تمام شعبات اصلی و فرعی را با هم جمع كنیم حدود دو كیلومتر میشود.

- این غار هیچ منبع زاینده‌ای ندارد و آب آن از جای مشخصی خارج نمی شود.

- غار تاریك در دل تپه ایست منفرد كه بوسیله دو گردنه از سایر تپه ها كاملا جداست. به همین دلیل امكان این كه آبی از درون تپه های دیگری داخل این غار شود نیست.

- در سال 1370توسط كوهنوردان كلوپ سینا نقشه ای تهیه شد كه ترسیم آن مدت یك ماه طول كشید. باتهیه این نقشه به كلیه ذهنیاتی كه در مورد طول و عرض جغرافیایی غار وجود داشت پاسخ داده شد. كلیه شعبات اصلی و فرعی به یكدیگر مرتبط هستند و هیچگونه دلیلی بر اتصال این غار به غار سراب وجود ندارد. شكل غار بصورت عصا است و انتهای آن قندیلی بزرگ است. قبل از تهیه نقشه تصور می‌شد از منطقه قندیل بزرگ شعبات دیگری وجود دارد كه عبور از آنها غیرممكن است اما پس از تهیه نقشه مشخص شد كه كلیه آبها به یكدیگر ارتباط داشته و با قایق قابل عبور است.

نظرات() 
watermelon is viagra
یکشنبه 19 خرداد 1398 20:53

Please let me know if you're looking for a author for your blog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Regards!
Cialis canada
شنبه 4 فروردین 1397 01:57

Beneficial stuff. Thanks.
dosagem ideal cialis tadalafil generic cialis y deporte buy cialis uk no prescription tadalafil generic cialis online napol cialis daily new zealand achat cialis en suisse venta de cialis canada get cheap cialis
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 4 شهریور 1396 11:04
Heya! I know this is sort of off-topic but I had to ask.
Does running a well-established blog like yours require a massive amount
work? I am brand new to running a blog however I do write in my diary every day.
I'd like to start a blog so I will be able to share my
own experience and views online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
Appreciate it!
http://bebeapfel.jimdo.com/
شنبه 14 مرداد 1396 20:34
Good respond in return of this question with
solid arguments and describing all regarding that.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی

ابزار وبلاگنویسان
تحلیل آمار سایت و وبلاگ

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :